همگام با طرح پویش ملی مبارزه با سرطان برگزار شد: کارگاه شناسایی، پیشگیری و پیگیری سرطان در دانشکده پیراپزشکی
همگام با طرح پویش ملی مبارزه با سرطان برگزار شد: کارگاه شناسایی، پیشگیری و پیگیری سرطان در دانشکده پیراپزشکی

استاد مشاور انجمن علمی دانشجویی سلامت دانشکده پیراپزشکی، از برگزاری کارگاه آموزشی شناسایی، پیشگیری و پیگیری سرطان همگام با طرح پویش ملی مبارزه با سرطان، در این دانشکده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پیراپزشکی، دکتر مریم متوسل با اشاره به اجرای برنامه‌های طرح پویش ملی مبارزه با سرطان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: سرطان قابل پیشگیری و درمان است، آموزش، آگاهی‌رسانی، تشخیص زودهنگام و درمان به موقع در کنار رعایت نکات و اصول پیشگیری آمار ابتلا به سرطان را کاهش داده و منجر به کاهش هزینه‌های درمانی و ارتقاء سلامت جامعه می‌شود.

دکتر فاطمه اسدیان مدرس کارگاه نیز گفت: تخمین زده می‌شود که بیش از یک سوم تمام موارد سرطان‌ها قابل پیشگیری است و یک سوم دیگر نیز به شرط تشخیص زود هنگام، درمان‌پذیر می‌باشند.

 عضو هیئت علمی دانشکده پیراپزشکی ادامه داد عوامل خطرزای سرطان شامل سبک زندگی (تغدیه ناسالم، فعالیت‌بدنی‌ناکافی، استرس و...)، سیگارودخانیات، الکل، ژنتیک، سن‌بالا، عوامل محیطی (آلودگی محیطی شامل آب و هوا، نورخورشید و... )، عوامل عفونی، عوامل شغلی و فاکتورهای جنسی و هورمونی می‌باشد که با کنترل 4 عامل خطر تغذیه نامناسب، سیگار، الکل و بی‌تحرکی از 40% سرطان‌ها پیشگیری می‌شود.

دکتر اسدیان به اساتید، کارکنان و دانشجویان حاضر در کارگاه تاکید کرد با توجه به امکانات موجود در مراکز خدمات جامع سلامت استان در صورت وجود علایم مشکوک با مراجعه به موقع برای تشخیص بیماری در مراحل اولیه و شروع درمان اقدام نمایند.
 
 
 
تاریخ:
1398/11/14
تعداد بازدید:
81
نویسنده:
روابط عمومی
منبع:
روابط عمومی
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس می باشد.
افراد https://www.sums.ac.ir
Powered by DorsaPortal