فارسي |  Language:  English     

 
تاريخچه رشته راديولوژي
در آغاز راديوگرافي را حرفه اي جديد در حوزه ي فوتوگرافي (عكاسي) قلمداد كردند. اكثر كاركنان علاقمند و شاغل در راديولوژي و تهيه راديوگراف ها عكاسان يا پزشكاني بودند كه به كار عكاسي به عنوان يك سرگرمي مبادرت مي ورزيدند. كسان ديگري كه به اين حيطه سرگرم بودند اساتيدي بودند كه در آزمايشگاههاي فيزيك در دانشگاهها و مؤسسات آموزشي از روي كنجكاوي به كنكاش درباره اختصاصات اشعة ايكس به عنوان يك تازه وارد در دنياي دانش مي پرداختند.
در پي كشف اشعه ايكس افراد بسياري كه به درستي آموزش نديده بودند اما ذهني خلاق و كنجكاو داشتند و در تعمير ابزارآلات مكانيكي دستي داشتند، تجهيزات لازم براي توليد اين انرژي جديد فراهم آوردند. اكثر اين اقدامات به ساخت تيوبهايي منجرگشت كه بسيار ضعيف بودند، اكسپوژر بسيار طولاني داشتند و نتايج آزمايشات آنها بسيار نااميد كننده بود. اما از آنجا كه خصوصيات اوليه ي اشعه ايكس (توانايي نفوذ به درون اشياء و سايه اندازي از ساختارهاي دروني آنها متناسب با چگالي) جالب توجه بود توجه شاغلين در حرفه پزشكي را به خود معطوف ساخت. مشكلات موجود در به كارگيري تجهيزات توليد اشعة ايكس و توليد تصاوير مناسب با استفاده از مواد شيميايي ظهور و ثبوت و نيز كار با تجهيزات الكتريكي، در سال 1896 پزشكان را بر آن داشت تا از كاركنان متبحر در كارهاي الكتريكي و تجهيزات برقي و نيز عكاسان آشنا به فنون و روشهاي پردازش فيلم به طور مستقل براي راديوگرافي از بيماران خود استفاده نمايند و بدين گونه «استوديوهاي رونتگن» در آمريكا و اروپا شكل گرفت. گاهي نيز افراد كنجكاو براي راديوگرافي از اشياء حاجب نظير قطعاتي از پيكره ها و مجسمه ها، جواهرآلات، مرواريد و الماس، قطعات ريخته گري فلزات، اجساد موميايي شده و ... به اين استودياوها مراجعه مي نمودند كه اين امر خود نويد آينده اي براي تاسيس راديوگرافي صنعتي مدرن بود.
در ژوئن 1896 نشريه الكتريكال انجينير (مهندس برق) از افتتاح يك استوديو اشعه ايكس در نيويورك با عبارت «جايي كه از ساختمان دروني انسان تصوير گرفته مي شود» گزارش داد. فردي به نام "كلنل چارلز ف لاكومب" در دنور نيز يكي از اين استوديوها را راه انداخت تا به صورت يك خدمت عام المنفعه در مواقعي كه پزشكان در تشخيص دچار شك يا اشتباه مي شوند فعاليت نمايد. وي به صورت قانونمند دستور داد هيچ بيماري بدون حضور پزشك معالجش تحت تابش پرتو ايكس قرارنگيرد.

  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-7-15 13:16        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ